As I elluded to in a previous post I found this cool company called Door To Door Organics. I have been eating as much organic veggies as I can find. Not as much as I can afford but literally as much as I can procure. Does Troy think I’m loony? Yes. Is he feeling as wonderful as I am? Yes! We got our second box of D2DO veggies today, and yes, it was wonderful. I tweeted a picture of all the goods that came in our box and asked what people on Twitter thought?

Megan, my homegirl who lives in a different state, responded and thought you might be able to save more if you did it yourself. We exchanged a few tweets, I gave her the list, and low and behold she was off to her Whole Foods in St. Louis to simulate my box and get a price of her own. Yes, Megan, my sister from another mother (and father), is a scientist (she has a PhD), can you tell?

My Door To Door Organics box cost: $38.66
Megans Self Made Organic Box (err Bag) cost: $51.18

Megan also gets points deducted because two of her things weren’t organic (WF didn’t have them organically).

So now I’m all curious. I headed to my Whole Foods this morning to see how much my box would cost from there. I had to bring my kitchen scale because I wasn’t going to actually repurchase the items. I think the produce stockers thought I was crazy because I kept asking for the prices of items that had lost their price tags, but then I would weigh them and put them back.

I did buy some fennel, but I really can’t ever eat enough fennel, I love it in the winter. So my Whole Foods price is more of a close approximation, and came in at $41.53. That amount also included two items that weren’t organic (limes and navel oranges), and also the lemons were an issue because to buy organic you had to buy a bag of 10, so I took half that price for the 5 that are on the list. This is more reason why Megan should have moved closer to me, my Whole Foods bag was 18.85% cheeper than her WF bag (see, I CAN do math).

So we got an idea, OK, Megan got the idea, because well, she’s the scientist and it’s pretty much her job to come up with things like this to study and all. Megan’s idea was to have a contest of sorts, she likes to “study” things and we are now both interested in what sort of prices this box would cost in different parts of the country.

Here’s where you come in! As much as Megan is the scientist, see I’m the marketing director, so all I could think about was what we should give away. Ummm, DUH, Justin’s Nut Butter. You all go crazy for Justin’s and I visited the Justin’s office yesterday with PIC and they gifted me with a sweet new jar of my favorite flavor: Chocolate Almond. So, how about some of that?

What do you have to do? Well, you need to buy “the list” of veggies, and they need to be organic, or else Megan will doc you like $5 per veggie and charge you some horrible rate, you can read her blog for the nitty-gritty details. She’s good with the details, I just like to give stuff away! I’m posting the list below and we are looking for you to head to the store (tell us which one), buy all the organic veggies on the list, make sure the store rings them up separate from the other items you accidentally tossed in the cart, and tell us how much. Take some pictures, make a blog post out of it. Yes, I realize this is a big to-do.

Now since this is quite the endeavor (I know Megan just up and did it all on her own), and since I am the marketing director and she is the scientist, I’m thinking that a bit of a Justin’s cornucopia would be a worthy prize. Here’s what I am thinking. That’s 2 jars of Justin’s and two boxes of squeeze packs (so 20 squeeze packs total).

Here is the list of veggies. Now go forth and shop, photograph, blog, post recipies, etc. Oh, and read Megans blog for the exact nitty gritty details if your into that. I’m just the marketing director.

Winner will be decided by Megan and I, and will be determined by how much we like your blog post (must be a blogger to win). We will pick a winner on December 20th.

Produce List (ALL ORGANIC):
– Roma Tomatoes – 5
– Avocados – 2
– Collard Greens – 1 bunch (don’t worry we’ll post recipes)
– Fennel – 1 LARGE root
– Golden Sweet Potatoes – 3 small
– Zucchini – 4
– Cucumber – 1
– Pomegranate – 2
– Anjou Pear – 2
– Kiwi – 2
– Pinova Apple – 2
– Pink Lady Apple – 2
– Navel Orange – 4
– Pea Sprouts – 1 box (also called Young Pea Greens, near the sprouts)
– Lemon – 5
– Lime – 2

Have fun and post your blog entries in the comments.

If you enjoyed this post, make sure you subscribe to my RSS feed!
Cooking, health


  1. We love our Door to Door box! We’ve been doing it for probably about 9 months or so. I want to try and be better in the New Year about not subbing stuff out and finding a way to use whatever they want to send me. (Hard though when hubby is out of town so much – I don’t as much effort into cooking when it’s just me and the kiddo)

  2. I’m posting all my creations to my blog… hoping everyone else shares their recipes as well. Would be fun to see what can be made from this box of goodness!

  3. We get our first box tomorrow! We are very excited! I love fennel too, but have never really cooked with it. Can you send me some of your ideas or recipes on how to use this guy? Happy Holidays!

  4. After using a CSA share in northern NY, I am now in KC and using D2D. I LOVE it!! I had already done the math and knew it was cheaper, but something else I love about this company is the variety of produce they deliver (I got kiwi berries this summer… had never even heard of them before and they were a very tasty treat). I also love that they send me an e-mail on Friday telling me what to expect in my box and then let me swap the items with other similar items if I’m not a fan (there really is only so much one can do with kale and swiss chard). I HIGHLY recommend D2D. Now, if they’d only deliver to the entire continental US…?
    Nurse, Mom, Army Wife

  5. Sonja, I left a message on Meg’s blog but I didn’t share the love with you, so… What an awesome blog post! I always knew that we beat the competition but, independent research? You’re the best!

  6. Ha! This is a great post. D2D Organics is going to love you! Anyway, forget how much stuff costs at WF. Let’s talk about something more pressing – how is the Vitamix?!? What have you made so far? Are you finding lots of good recipes??

  7. I have no idea why, but I really want to do this! It will be REALLY interesting to see how much this costs and what’s even available in a little Appalachian college town. Game on. Well, on payday. Which is Friday 😉

Comments close 20 days after the post is written, thanks!